Mis on Dynamic Tape

MIS ON DYNAMIC TAPE?

Dynamic Tape on revolutsiooniline läbimurre teipimises. Miks? Alustuseks tutvustame Teile lühidalt teibi omadusi.

 • Erinevalt puuvillakiude sisaldavatest kinesioloogilistest teipidest on Dynamic Tape valmistatud sünteetilisest ning venivast nailoni ja lükra segust.
 • Dynamic Tape venib kõigis neljas suunas, vastupidiselt kinesioloogilistele teipidele mis venivad vaid ühes suunas (pikuti)
 • Dynamic Tape on vastupanu-ja tagasitõmbejõu poolest mitu korda tugevam, meenutades benji-hüppenööri. Kinesioloogilised teibid on disainitud nn naha üles tõstmise efekti  saavutamiseks ning nende tagasitõmbejõud on väga väike
 • Dynamic Tape venib üle 200% , sest tal puudub venivuse lõpp-punk. Kindlalt määratletud lõpp-punkti tõttu venivad kinesioloogilised teibid üldjuhul vaid 140% -180% ning võivad piirata  lihaste ja liigeste liikuvust.
 • Dynamic Tape töötab mehaaniliselt, kogudes endasse koormust ja süstides energia tagasi liikumisse, seda ilma anatoomilist liikuvust piiramata. Kinesioloogilised teibid on neurofüsioloogilise toimega ning muudavad keha valuaistinguid, stimuleerivad lümfiringet ja parandavad neuromuskulaarset funktsiooni.

MIKS KUTSUTAKSE SEDA KA BIOMEHAANILISEKS TEIBIKS?

Dynamic Tape töötab kliiniliselt tõestatud mehaanilistel põhimõtetel. Dynamic Tape kasutab keha liikumist mõjutavaid jõude koormuse vähendamiseks, liikumismustrite parandamiseks ja funktsionaalsuse tõstmiseks. Biomehaanika on inimese asendit, liigutusi ning liikumist mõjutavaid väliseid ja sisemisi jõude uuriv teadusharu. Dynamic Tape on kehaväliseks kasutamiseks mõeldud koormust köitev toode mis mõjutab lihastööd ja liigeste liikuvust.  Dynamic Tape’i tööpõhimõte ei sobi kokku kinesioteibi tööpõhimõttega, milleks on pinge leevendamine, lümfi- ja vereringe elavdamine ning lihastöö stimuleerimine naha tõstmise kaudu. Küll aga haakub Dynamic Tape’i tööpõhimõte biomehaanika printsiipidega. Tegelikult on dünaamilisel teipimisel isegi rohkem ühist traditsionaalse jäiga Mulligan’i ja McConnell’i teipimisega kui kinesioloogilise teipimisega.

 

KUIDAS DÜNAAMILINE TEIPIMINE TOIMIB?

Mehaanilised tööpõhimõtted

Me usume, et keha ei anna alla mitte valu, vaid üleliigse koormuse tõttu. Seda kinnitavad ka teaduslikud uurimustööd. Paljudel juhtudel tekivad vigastused ka ilma tajutavate valuaistinguteta. Dynamic Tape aitab koormust kehaväliselt alandada, vähendades sellega jõudu mida keha peab suutma sisemiselt hajutada. Selle asemel, et võidelda valu sümptomitega, üritab Dynamic Tape võidelda põhjustega ning parandada lihaste ja liigeste funktsioneerimist. Dünaamilist teipimist saab kasutada väga mitmel erineval eesmärgil – insuldist tingitud lihasenõrkuse korrigeerimisest kuni golfimängu lihvimiseni.

Keskendumine liikuvusele, funktsionaalsusele ja koormuse õigele jaotusele aitab meil saavutada ülimalt efektiivseid tulemusi. Dynamic Tape on spetsiaalselt välja töötatud, et pakkuda intensiivset mehaanilist tuge, aidates:

 • vähendada koormust vigastatud kudedelt
 • toetada nõrku lihaseid
 • parandada liikumismustreid
 • suurendada stabiilsust
 • muuta lihaste positsiooni, et jõudu genereerida (saavutada lihaste optimaalset pikkuse ja pinge suhet)

Seda kõike anatoomilist liikuvust  takistamata,  isegi keerukate sportimiseks ja tööks vajalike mitmetasandiliste liigutuste sooritamisel.

Loomulikult on teibil ka mitmeid rakendusi mis ei paku mehaanilist tuge. Mehaanilise toe saavutamiseks peavad olema täidetud kindlad kriteeriumid ning teatud kehaosadel on see raskem kui teistel. Korrektne paigaldus on esmatähtis!

 

 

FŰSIOLOOGILISED MEHHANISMID

 

Füsioloogiliste mehhanismide hulka kuuluvad valu, propriotseptiivsed aistingud, vere-ja lümfiringet ning motoorikat kontrollivad protsessid. Kuigi see ei ole toote põhieesmärk, on sageli täheldatud Dynamic Tape’i positiivset mõju füsioloogilistele protsessidele. Käimasolevad uurimustööd aitavad tulevikus selle tagamaid paremini mõista, kuid seotud võivad olla mitmed mehhanismid:

 • Analgeesia (valutus) mis ei ole põhjustatud opioidide manustamisest – sellele viitavaid sümpaatilise närvisüsteemi efekte on täheldatud ka mitmeid manuaalteraapia tehnikaid kasutades (näiteks Mulligan’i ja Elvey meetodid golfimängija küünarliigese ravimiseks).
 • Dynamic Tape kogub kokku kõik pehmed koe ja toetab neid tänu oma tagasitõmbejõule. Seetõttu moodustub pehme käsnja tsooni, mis alandab survet ärritunud struktuuridele ja vähendab perifeersete neuroretseptorite poolt saadetavaid valusignaale,  aidates kaasa valutundlikuse vähenemisele ning vereringe paranemisele
 • Valuaistinguid reguleerib sensoorseid signaale edastavate närvirakkude talitlus. Dynamic Tape’i kasutamisel toimivad mitmed mehaanilised protsessid, mis võivad mõjutada valusignaalide levimist läbi närvisüsteemi. Näiteks stimuleerib Dynamic Tape nahka ja liigeseid ning varieerib lihaste venitust (kui teip asetada kehale kui lihased on lühendatud puhkeasendis, siis lihaste pikenedes teip pinguldub ja surub kudesid kokku).
 • Dünaamilist teipimist puudutavad uuringud on näidanud, et selline kudede kompressioon (või pinge vähendamine nn offload ehk koormust hajutavaid tehnikaid kasutades) võib mõjutada Golgi kõõlusorganite ja lihaskäävide tegevust, reguleerides lihaste aktiveerumist ja kontrollides seega motoorseid protsesse
 • Meie uskumused, ootused, kogemused ning ka paljud teised tegurid mängivad samuti rolli selles kuidas me valu tajume. Seega võib ohutunde alandamine kaasa aidata valutundlikuse vähenemisele.
 • Valutundlikus on tugevalt seotud perifeersete sensoorsete signaalide vastuvõtmisega. Koormuse minimeerimine ja ärritunud (mitte tingimata kahjustunud) kudedest saadetavate signaalide  pärssimine  vähendab valu.
 • Tsirkulatoorsete süsteemide parendamise mehhanism ei ole veel täiesti selge, kuid uuringud on näidanud, et teipimisega kaasnev manuaalne kompressioon võib aidata vähendada kudede jäikust ning vältida kapillaaride ahenemist, stimuleerides sellega vedeliku ringlust.

 

 

 

AJALUGU

 

Dynamic Tape’i loojaks on Austraalia lihas-füsioterapeut Ryan Kendrick, kes sai nii bakalaureuse – kui ka magistrikraadi Queensland’i ülikoolist. Teda juhendasid oma ala eksperdid, nagu näiteks professor Gwendolyn Jull, Carolyn Richardson, Paul Hodges, Michelle Sterling ja Bill Vicenzino.

Ryan’i töökogemus on jagunenud profisportlaste ning luu- ja lihaskonna füsioteraapia erahaiglate vahel. Ta on töötanud ka endise US Open’i finalisti ja  maailma edetabelis neljandat kohta hoidnud tennisist Greg Rusedski era-arstina. Pärast häbiväärset langust maailma edetabeli 73. kohale, palgati Ryan Kendrick Pat Cash’i poolt kokku pandud “dream team’i” liikmeks,  lootuses tennisisti karjääri taaselustada.

Lisaks soorituse parandamisele  läbis Greg intensiivse rehabilitatsiooni-programmi, mis keskendus tema keha koormustaluvuse tõstmisele (mida oli hädasti tarvis, sest sel ajal oli tal maailma kiireim serv). Ta jõudis oma eesmärgini, liikus edetabelites uuesti kõrgustesse ja võitis järgneva 7. aasta jooksul veel mitu ATP turniiri.

Ryan töötas mitmeid aastaid  Essex County kriketiklubis. Samuti on ta töötanud paljude Euroopa golfimängijatega ning Olümpia ja Briti Rahvaste Ühenduse mängudest osa võtnud sportlastega.  Ryan on olnud Griffith’i Ülikooli lihas-füsioteraapia eriala kliiniline juhendaja. 

Keha ei anna alla mitte valu, vaid üleliigse koormuse tõttu. Ryan oli teadlik, et paljud kliinilises praktikas esinevad seisundid tulenevad liigkasutusest ja ülekoormusest. Samuti teadvustas ta, et  teibid olid ebatõhusad ning ei vähendanud pinget lihastele ja liigestele. Teibid ei suutnud mõjutada biomehaanilisi protsesse ilma mitmetel spordialadel vajaminevat keerukat liikumist piiramata. PosturePals leiutati täpselt samal põhjusel – et pakkuda patsientidele võimalust raviprotseduuride mõju tugevdada, seda sportimist või igapäevatoiminguid takistamat.

Pärast mitut aastat kestnud arendustööd saabus Dynamic Tape viimaks ometi turule 2010. aastal. Dynamic Tape on täiendav kliiniline töövahend lihaspinge ja rebendite vähendamiseks ning biomehaaniliste vigastuste ravimiseks. Sinna alla kuuluvad sellised seisundid nagu Achilleuse kõõluse ja põlvekedra tendinopaatia, tallaaluse sidekirme põletik, õlavarre-pöörajalihaste patoloogiad, golfimängija küünarliiges, sääreluu eesmine sündroom jne. Toodet saab rakendada ka pediaatrias, neuroloogias, käeteraapias ning isegi hingamisteedehaiguste ravis.

 

Tänu toote kliinilisele efektiivsusele laienes tarne vaid esimese 12 kuu jooksul Austraaliast Uus-Meremaale, Norrasse, Rootsi, Taani, Suurbritanniasse, Saksamaale, Tšehhi Vabariiki, Iirimaale, Šveitsi, USA-sse, Kanadasse, Belgiasse, Hollandisse ning Lõuna-Aafrikasse. Turg laieneb pidevalt, kattes nüüdseks üle 25 riigi.